Jeśli wydaje ci się, że dobranie zestaw naprawczego zacisku hamulca przewyższa twoje zdolności, to zdecydowanie przesadzasz! Wśród proponowanych przez producentów kompletach z pewnością znajdziesz odpowiedni dla modelu swojego motocykla. Nieważne, czy to amerykańska, europejska lub azjatycka maszyna. Nie musisz być specjalistą, aby uporać się z tym zadaniem.

Zestaw naprawczy uszczelek zacisku hamulcowego i jego rodzaje

Najczęściej użytkownikom jednośladów proponowane są trzy rodzaje zacisku, które zadbają o profilaktykę tej części. Pierwszy z nich to zestaw naprawczy zacisku hamulcowego dotyczący gumowych uszczelek dla tłoczka, osłon prowadnic oraz samego tłoczka. Druga opcja wiąże się z jarzmem hamulca, który stosuje się najczęściej w przypadku znacznego zużycia prowadnic czy też pojawiające się na nich korozji.

Trzeci rodzaj, to zestaw naprawczy uszczelek zacisku hamulcowego, to komplet montażowy klocków hamulcowych, który zaleca się przy każdej wymianie klocków. Pamiętaj, że jeden zestaw naprawczy uszczelek zacisku hamulcowego przeznaczony jest na jeden zacisk. Naprawę i regenerację zacisku można zlecić też specjaliście, jednak to wiąże się z opłatą za wykonanie tej usługi.

Najczęstsze usterki zacisku hamulcowego

Awarie zacisku w wydatny sposób wpływają na komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. Trudno wyobrazić sobie wyjechanie w trasę bez sprawnych hamulców, to nie tylko niebezpieczne dla nas samych, ale przede wszystkim innych użytkowników ruchu drogowego. Element układu hamulcowego, którym jest zacisk pracuje w naprawdę trudnych warunkach. Związane jest to z wysokimi temperaturami, dużą siłą oraz licznymi zanieczyszczeniami, które wpływają na jego zużycie.

Kiedy przyda nam się zestaw naprawczy uszczelek zacisku hamulcowego? Bywa tak, że zacisk ulega stopniowemu zużyciu, więc pierwsze objawy są bardzo trudne do wykrycia. Zwiększone tarcie, dostanie się nieczystości czy ingerencja środowiska zewnętrznego może spowodować, że płyn hamulcowy nie zapobiegnie uszkodzeniu gumowych elementów uszczelniających. Pierścienie z gumy odpowiadają za zapobiegnięcie wydostania się płynu, podczas pracy tłoczka.

Przydatne zestawy naprawcze niezbędne do regeneracji zacisku

Wielu użytkowników motocykli przeraża koszt związany z wymianą zacisku, ponieważ wiąże się to z wysoką ceną. Rozsądniejszym wyjściem z takiej sytuacji wydaje się regeneracja tego podzespołu. Chcąc zaoszczędzić lepiej nie decydujmy się na tańsze komplety, gdyż większość ich elementów jest skonstruowana z gumy.

Zwróć uwagę na tłoczek, jeśli posiada powierzchowne oznaki korozji, to wystarczy go jedynie przeszlifować. Do momentu uzyskania gładkiej powierzchni tłoczka poprawimy sprawność zacisku. Skorodowane pokrycie wpływa na zwiększenie siły tarcia na tą część. Jeśli uszkodzenia są głębsze, to musimy zdecydować się na przydatne zestawy naprawcze.

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego uratuje twoją maszynę!

Uszkodzenia zacisku hamulcowego wynika często z przepracowania, wówczas pęknięciu ulegają gumowe osłony. Powoduje to dostanie wody do prowadnic i powstanie zanieczyszczenia, a koniec końców korozję. Wówczas prawidłowa praca tłoków jest niemożliwa. Powstałe w ten sposób opory na prowadnicach zmniejszają siłę hamowania.

Negatywne skutki mogą być jeszcze bardziej zaawansowane, jak np. nierównomierne zużycie opon, uszkodzenie łożyska czy też zawieszenia. Zestaw naprawczy uszczelek zacisku hamulcowego, to często jedyna możliwość, która uchroni nasz budżet przed dużymi wydatkami. Sprawność układu hamulcowego to podstawa bezpiecznego podróżowania, poruszania się na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *